четвртак, новембар 21, 2024

Top 5 Ove Nedelje

Related Posts

RAZGOVOR S POVODOM: NENAD TASIĆ, NOVOIZABRANI PREDSEDNIK ŠAHOVSKOG SAVEZA PČINjSKOG OKRUGA

Pre nego što odigraš svoj potez, dobro razmisli

Bujanovac, 9.februar 2017. (BuPress) – Đački raspust uveliko traje. Ali ne i za njega. U velikoj je žurbi oko priprema za nedeljni „Sretenjski šahovski turnir“ koji će se održati u njegovoj SŠ „Sveti Sava“. Sav je u iščekivanju, uvek je tako kada se treba pokazati i dokazati na nekom polju, a tek „na 64 polja“. Odgovornost je utoliko veća jer se od Nenada Tasića, predsednika ovdašnjeg ŠK „Jug“, osnivača Škole šaha, nacionalnog sudije i igrača sa FIDE licencom i rejtingom…, očekuje uvek više i više. Svojim entuzijazmom i posvećenosti onome što radi „zarazio“ je ne samo sebe, već i druge…
Na Turniru „startujete“ i kao novoizabrani predsednik Šahovskog saveza Pčinjskog okruga. Kada ste izabrani?
– Na osnivačkoj skupštini Šahovskog saveza Pčinjskog okruga 28. januara ove godine, kada je i doneta odluka o osnivanju sportske organizacije kao granskog sportskog saveza. Za overu osnivačkog akta određeni su šahovski klubovi „Jug“, „Vranje 1923“ i žbevačka „Kondiva“. Pre nekoliko dana, tačnije 6.februara upisani smo u Registar udruženja, društava i saveza u Agenciji za privredne registre. U narednom periodu pristupiće Savezu svi šahovski klubovi okruga, kada će se formirati organi i radna tela. Naravno, osećam se počastvovan iskazanim poverenjem prisutnih.
Koji su klubovi iz Pčinjskog okruga i bujanovačke opštine aktivni i gde se takmiče?
– U Pčinjskom Okrugu aktivni su sledeći šahovski klubovi: „Mladost“ – Bosilegrad, „Radnik“- Surdulica, „Vranje 1923“- Vranje, „Jug“- Bujanovac, „Kondiva“ – Žbevac, „Morava-Hani“- Vladičin Han, „Besa“- Bujanovac. Aktiviraju se klubovi iz Vranjske Banje i Preševa. U prošloj godini takmičili su se: ŠK „Radnik“ Surdulica u Ligi centralne Srbije – Jug, ŠK „Vranje 1923“ i ŠK „Kondiva“ Žbevac u Drugoj ligi centralne Srbije – Jug, ŠK „Jug“ Bujanovac i ŠK „Morava“ Vladičin Han u Međuregionalnoj ligi centralne Srbije, grupa Jug-Pčinjsko-jablaničkog okruga. U našoj opštini aktivni su klubovi „Jug“, „Kondiva“ i „Besa“.
Kada se desilo da vam igra na „64 polja“ uđe u život i postane njegov deo?
– Šah sam naučio da igram sa 5 godina. Tada je postala deo mog života. Kao veliki zaljubljenik pohađao sam šahovsku sekciju u ovdašnjoj O.Š. ,,Branko Radičević“, kod legendarnog nastavnika Vlade Jovanovića. U VII razredu osvojio sam prvo mesto na takmičenju učenika osnovnih škola iz Pčinjsko – jablaničkog okruga, održanom u Predejanu. Na Republičkom takmičenju iste godine u Vranjačkoj Banji bio sam među prvima…
Član sam ŠK.,,Jug“- Bujanovac od 1998. godine. Marta 2015. godine pokrenuo sam rad Škole šaha u klubu, kao trener, sa svojim finansijskim sredstvima i sa puno entuzijazma, koji me nije napustio do dana današnjeg. Predsednik kluba sam od avgusta 2016. godine.
Koliko Vaše profesionalno zanimanje ima dodira sa šahom?
– Zaposlen sam u Srednjoj stručnoj školi ,,Sveti Sava“. Kao profesor matematike i informatike radim od 1998. godine. Od 07.06. 2001. do 10.01.2003. godine bio sam Direktor fonda društvenih delatnosti opštine Bujanovac, tako da imam iskustva i u rukovođenju. Bio sam nadležan između ostalog i za sve sportove i klubove u bujanovačkoj opštini. Živim u Bujanovcu, oženjen sam i otac dvoje maloletne dece. Maksimalno ispunjen i oran da svojoj porodici i šahu kao mojoj drugoj najvećoj ljubavi pružim još mnogo toga…
Moja profesija ima dodira sa šahom u smislu poboljšanja obrazovnih sposobnosti. Šah i matematika podstiču razvoj pamćenja, brzine računanja, logike razmišljanja i rasuđivanja. Kao što su veliki šahisti rekli da jedna izgubljena partija vredi kao 1000 dobijenih (naravno ukoliko se kasnije detaljno analizira) tako i u matematici, a mogu slobodno reći i u životu – ,,na greškama se uči“.
Neki roditelji su već svedočili o koristima igranja šaha kod svoje dece, pogotovo u smislu mentalnog razvoja. Drugi opet traže pozitivine rezultate kasnije u životu deteta jer šah je kao i strategija života – pobeđuješ, gubiš, planiraš, sarađuješ. Deca to ne razumeju dok su mala, ali će jednog dana to shvatiti i imaće mnogo koristi od iskustva igranja šaha. Sve prednosti igranja šaha videće deca kada dođu u našu školu i nauče sve čari drevne igre…
Lepotu šahovske igre prenosite na mlade. Dosta ih je talentovanih za šah. Pomenite ih. Naziru li se među njima naslednici Gligorića, Ljubojevića…
– Naravno da se naziru. Vreme će to potvrditi. A ono radi u njihovu korist. Na kadetskom prvenstvu Centralne Srbije u Vrnjačkoj Banji, februara prošle godine, plasman za prvenstvo Srbije u ovom uzrastu izborili su naši mladi šahisti Filip Stojanović, učenik IV razreda i godinu dana stariji Bogdan Tasić. Nažalost, nedostajala su finansijska sredstva i nisu učestvovali na prvenstvu koje je održano u Kragujevcu, u periodu: 30. april – 8. maj.
U okviru prošlogodišnjeg takmičenja učenika osnovnih škola, u organizaciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Šahovskog Saveza Srbije, čiji sam koordinator, osmoro učenika iz Škole šaha „Jug“ izborilo je plasman za učešće na okružnom takmičenju, a petoro njih ih je učestvovalo na republičkom, održanom maja meseca. Sofija Stojanović, Dijana Dukadinović, Filip Stojanović, Bogdan Tasić i Dejan Dukadinović, uveren sam – budućnost su ne samo ovdašnjeg šaha. Ponosićemo se njima. Kao što se ponosimo uspesima mlađanih šahista iz Vranja: Petra Spasića, učenika VI razreda koji je prošle godine osvojio prvo mesto na kadetskom prvenstvu centralne Srbije, i drugo mesto na prvenstvu Srbije, i Sofije Stojanović, učenice II razreda, koja je bila prva na kadetskom prvenstvu centralne Srbije i među prvima na prvenstvu Srbije.
Očigledno je da uspehe ne prati finansijska potpora. Nema para, pa nema…
– Živimo u vremenu tranzicije. Kao i sve ostalo i šah postaje zavistan od opštih tržišnih prilika koje zahtevaju potpuno drugačiji odnos šahovske organizacije, klubova i šahista, pa i ljubitelja šaha, prema ukupnom okruženju. Finansijska sredstva se mnogo teže obezbeđuju nego nekada. Iz dva razloga. Prvi su opšte poznate ekonomske teškoće u kojima ima mnogo „prečih stvari“ od šahovske igre i drugo, što je ovo vreme u kome vlasnici kapitala ne ulažu, a da u tome ne vide bar simboličan interes. Šah, to je dobro poznato, nije pogodno tlo za velike reklamne poduhvate, a pogotovo ne za stvaranje pretpostavki za ostvarivanje profita. Pa ipak, šah može da ima „ prolaz“ kod sponzora i donatora na drugi način. Ono što bi trebalo (i želeli !?) da pokažu donatori jeste da umeju da prepoznaju i cene prave vrednosti i na taj način, pored finansijske snage, demonstriraju i druge kvalitete.
U šahu, među aktivnim šahistima, do danas nema zabeleženog slučaja da je mlada osoba krenula putem delikvencije i narkomanije. Ovo napominjemo iz razloga jer želimo da naglasimo, pored takmičarske i vaspitnu ulogu šaha, takođe i same suštine.
Šta očekujete od predstojećeg „Sretenjskog turnira“. Hoće li mladi „oči u oči“ sa starijim i iskusnijim šahistima?
– Očekujem pre svega dobru i pozitivnu atmosferu, nezaboravno druženje i „veliku bitku na 64 polja“. Odlučićemo ovih dana u klubu da li će mladi igrati posebno ili zajedno sa seniorima. Nedeljni šahovski događaj je veliki izazov za sve nas – zaljubljenike u šah. Siguran sam da se nećemo obrukati. Pogotovo ne pred decom kojoj treba da pomognemo da vuku poteze bolje od nas. I zato poručujemo – pre nego odigraš svoj potez, dobro razmisli…
Foto:lična arhiva

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popular Articles