NE SLAVI SE VIŠE, ALI NIJE ZABORAVLJEN

0
2042

Danas je 7. septembar – Dan oslobodjenja Bujanovca

Bujanovac, 7.septembar 2018. (BuPress) – Opštinski odbor Saveza udruženja boraca Narodno–oslobodilačkog rata u Bujanovcu nastavio je tradiciju obeležavanja 7. septembra, kao (pod)sećanje na oslobođenje Bujanovca od bugarskog okupatora, 1944. godine. U Gradskom parku, ispred spomen biste žrtava fašističkog terora: Aleksandra Stankovića, Josifa Janjića i Stojana Vasiljevića, cveće su položili: predsednik Skupštine Republičkog i Okružnog odbora SUBNORA-a Miroljub Stojčić, u ime SO Radomir Ristić, opštinski pravobranilac, predstavnici Boračkog udruženja, Mesne zajednice Bujanovac, Koordinacionog tela za opštine Preševo, Bujanovac I Medvedja, Udruženja penzionera Bujanovac, Pčelarskog udruženja “Polen”, Osnovne škole “Branko Radičević”,  Ekonomskog fakulteta Subotica, odeljenja Bujanovac. Svečanosti su prisustvovali i predstavnici Vojske Srbije, Policijske stanice Bujanovac, potomci poginulih u ratu, građani i učenici O.Š.“Branko Radičević“, koji su početak obeležili himnom „Bože pravde“.
“Danas, 7.septembra 2018. godine, obeležavamo 74. put  Dan oslobodjenja Bujanovca u drugom Svetskom ratu. Nažalost, danas nismo u prilici da se dičimo I ponosimo otvaranjem novih privrednih infrastrukturnih kapaciteta, kao što smo to činili 1976. godine kada smo se dičili I ponosili novom fabrikom “Heba”, kada smo 1981. godine fabriku “Svetlost” pustili u rad u punom kapacitetu, pa novu fabriku “Simpo” 1982. godine, pogona za proizvodnju duvanske folije 1983. Godine, banje “Vrelo” 1986. godine , kao I nizom drugih objekata koji su otvarani na ovaj dan 80-ti I 90-tih godina. Ali danas je dan kada se moramo setiti svih žrtava fašističkog okupatora u Drugom svetskom ratu isvih onih boraca koji su se borili za ono što je najsvetlije u ljudskoj civilizaciji a to je sloboda” rekao je ovom prilikom Miroljub Stojčić predsednik Skupštine republičkog i okružnog odbora SUBNOR-a. O istorijatu herojske borbe protiv okupatora i ulazak oslobodilaca u Bujanovac, na današnji dan pre 74. godine, govorio je Božidar Nedeljković, predsednik OO SUBNOR-a Bujanovac…
PODSEĆANjE NA DANAŠNJI DATUM…
Decenijama je Bujanovac kao Dan svog oslobođenja slavio 7. septembar (kao i susedno Vranje) kada su, prema istorijskim podacima i svedočenju živih aktera, toga dana 1944. godine u ovaj grad ušli oslobodioci. Statutom SO, zaslužnim pravnim licima i pojedincima za „izuzetne rezultate postignute u raznim oblastima…“ dodeljivane su povelje i nagrade, od onih novčanih do robnih, u vidu pozlaćenih, posrebrenih i bronzanih odličja… Promenom vlasti, 90. godina, „otkriven“ je novi momenat oko „istorijski najtačnijeg datuma oslobođenja grada“!?. Došlo se do saznanja (!) da Bujanovac jeste oslobođen 7. septembra, ali samo na jedan dan, jer su oslobodioci, napadnuti od balista, bili prinuđeni da se povuku iz grada…. Tek posle nešto više od dva meseca, 14. novembra, stanovnici ovog grada su mogli da slave potpuno slobodu, pa je za „pravi“ Dan oslobođenja grada uzet ovaj datum, koji, nikako nije bio po volji predstavnicima albanskih političkih partija koji su već tada „ciljali“ vrh opštinske vlasti. Stojanča Arsić, aktuelni zamenik predsednika opštine Bujanovac, krajem devedesetih prvi čovek bujanovačke opštine, „ispravio“ je „ispravku“ Dana oslobođenja grada, vraćanjem 7. septembra kao autentičnog datuma. I ne samo to. Odbornici su svojim glasovima na skupštinskoj sednici održanoj 1. jula 1997. godine, izglasali odluku o proglašenju Petrovdana gradskom slavom. Na odobravanje i zadovoljstvo većinskog srpskog stanovništva u Bujanovcu. Litije ulicama grada krenule su te godine, 12. jula, po prvi put posle 1939. godine. I sve tako do 2002. godine kada Albanci na izborima ( posle oružanih sukoba 2000 – 2001.) preuzimaju gotovo kompletnu vlast u opštini. (Ne) očekivano brišu iz opštinskog statuta sve ono što je „suvišno“!? Legalno, uz podršku svojih većinskih odbornika…
Danas u Statutu SO Bujanovac nema više Dana oslobođenja Bujanovca. Ni 7. septembra, ni 14. novembra. Izbrisan je i Petrovdan, kao gradska slava, a izglasan je i upisan 9. maj kao Dan opštine. Bujanovčanima, kojima je oduzet Dan oslobođenja grada, ostalo je da slave Dan Evrope. I više se osećaju kao Evropljani nego Bujanovčani. Ma koliko im to prijatno ili neprijatno bilo. Onima koji su svoje najmilije izgubili u danima oslobođenja, ali ne samo njima, sigurno je najteže kada im se, posle svega, nameće pitanje – da li je Bujanovac uopšte oslobođen grad!? .
Uprkos činjenici da i danas, na „redizajniranom“ grbu na ulazu u zgradu SO, stoji vidljivo upisan datum – 7.9.1944.!
Foto: BUpress

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here