Prihvatanje preporuka za rešavanje problema, od obrazovanja do nacionalnih simbola – put do integracije Albanaca
Bujanovac, 24.novembar 2016. (Bupress) –
Na tribini bujanovačkog Odbora za ljudska prava pod nazivom „Integracija Albanaca na jugu Srbije u svetlu (ne)implementacije vladinih sporazuma vezanih za jug Srbije“, prezentovan je Projekat u kome se nabrajaju problemi sa kojima se suočavaju Albanci na jugu Srbije, sa preporukama kako ih rešiti, što bi otvorilo njihov put prema potpunoj integraciji. Nerešeni problemi u sedam oblasti, početna pozicija predstavnika Albanaca u nastavku prekinutog dijaloga sa Vladom Republike Srbije…„Bupress“ objavljuje kompletan PROJEKAT
OBRAZOVANJE:
1. Neusklađeni planovi i programi u odnosu na udžbenike odobrene od Ministarstva prosvete i tehnološkog razvoja. Objašnjenje: Postoje udžbenici, iz različitih predmeta, odobrenih od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, međutim planovi i programi rada nisu usklađeni sa njima.
Preporuka 1: Usklađivanje odobrenih udžbenika sa planovima i programima rada.
2. Problem sa priznavanjem diploma osnovnih i srednjih škola i fakulteta sa Kosova
Objašnjenje: Ustavni sud Republike Srbije zabranio je priznavanje diploma sa Kosova iako je Vlada, nakon dogovora u Briselu, donela odluku o priznavanju istih. Poslednji dogovor u Briselu se ne primenjuje zbog “tehničke” procedure.
Preporuka 2: Operacionalizacija predviđene procedure na osnovu dogovora postignutog u Briselu (preko kancelarije SPARK, potom i nadležnih institucija ERIC NARIC centri visokoškolskeustanove)
-
Teškoće prilikom nostrifikacije diploma iz Republike Albanije i Makedonije.
Preporuka 3: Bilaleteralna harmonizacija studijskih planova i programa među navedenih država o direktnom priznavanju diploma.
-
(Ne) obuhvaćenje specifičnosti Albanske nacionalne manjine u državni proces obrazovanja.
Preporuka 4: Reforme u obrazovnom sistemu, u planovima i programima uključiti specičnosti albanske nacionalne manjine u državnom procesu obrazovanja.
-
Nedostatak preko 50% udžbenika na Albanskom jeziku u osnovnim školama od I do VIII razreda.
Preporuka 5: Obezbeđenje nedostajućih udžbenika, u skladu sa Zakonom o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima, Zakonom o nacionalnim savetima manjina i modelu dostupnim iz Akcionog plana za realizaciju prava nacionalnih manjina.
-
Nedostatak preko 95% udžbenika u srednjim školama-srednjim stručnim i gimnaziji od I do IV godine.
Preporuka 6: Obezbeđenje nedostajućih udžbenika, u skladu sa Zakonom o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima, Zakonom o nacionalnim savetima manjina i modelu dostupnim iz Akcionog plana za realizaciju prava nacionalnih manjina.
-
Školske biblioteke za osnovne i srednje škole sa manjim brojem udžbenika na albanskom jeziku.
Preporuka 7: Biblioteke i kabineti škola da budu opremljeni sa odgovarajućim knjigama, u skladu sa analizom potreba koju bi zajedno sa školama pripremio Nacionalni savet albanske nacionalne manjine, i radnim materjalima za učenike osnovnih i srednjih škola sa nastavom na albanskom jeziku.
-
Neadekvatan prevod udžbenika za osnovne i srednje škole.
Preporuka 8: Pregled prevedenih udžbenika i korekcija grešaka u udžbencima.
-
Odbijanje uverenja učenika koji se školuju na Kosovu i Albaniji za korišćenje dečijeg dodatka od strane Centra za socijalni rad.
Preporuka 9: Da se nađe pravni način da učenici i studenti steknu to pravo.
-
Neredovno organizovanje ispita za dobijanje licence za prosvetne radnike.
Preporuka 10: Na osnovu broja prijavljenih nastavnika, koji nije manji od pet, organizovati u odgovarajućem roku, koji nije manji od 12 meseci, polaganje ispita za dobijanje licence koja je neophodna za nastavak prosvetnog rada. Ukoliko prilike dozvoljavaju, ispite organizovati na teritoriji Školske uprave Leskovac.