Prihvatanje preporuka za rešavanje problema, od obrazovanja do nacionalnih simbola – put do integracije Albanaca
Bujanovac, 24.novembar 2016. (Bupress) – Na tribini bujanovačkog Odbora za ljudska prava pod nazivom „Integracija Albanaca na jugu Srbije u svetlu (ne)implementacije vladinih sporazuma vezanih za jug Srbije“, prezentovan je Projekat u kome se nabrajaju problemi sa kojima se suočavaju Albanci na jugu Srbije, sa preporukama kako ih rešiti, što bi otvorilo njihov put prema potpunoj integraciji. Nerešeni problemi u sedam oblasti, početna pozicija predstavnika Albanaca u nastavku prekinutog dijaloga sa Vladom Republike Srbije…„Bupress“ objavljuje kompletan PROJEKAT
OBRAZOVANJE:
1. Neusklađeni planovi i programi u odnosu na udžbenike odobrene od Ministarstva prosvete i tehnološkog razvoja. Objašnjenje: Postoje udžbenici, iz različitih predmeta, odobrenih od Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, međutim planovi i programi rada nisu usklađeni sa njima.
Preporuka 1: Usklađivanje odobrenih udžbenika sa planovima i programima rada.
2. Problem sa priznavanjem diploma osnovnih i srednjih škola i fakulteta sa Kosova
Objašnjenje: Ustavni sud Republike Srbije zabranio je priznavanje diploma sa Kosova iako je Vlada, nakon dogovora u Briselu, donela odluku o priznavanju istih. Poslednji dogovor u Briselu se ne primenjuje zbog “tehničke” procedure.
Preporuka 2: Operacionalizacija predviđene procedure na osnovu dogovora postignutog u Briselu (preko kancelarije SPARK, potom i nadležnih institucija ERIC NARIC centri visokoškolskeustanove)
-
Teškoće prilikom nostrifikacije diploma iz Republike Albanije i Makedonije.
Preporuka 3: Bilaleteralna harmonizacija studijskih planova i programa među navedenih država o direktnom priznavanju diploma.
-
(Ne) obuhvaćenje specifičnosti Albanske nacionalne manjine u državni proces obrazovanja.
Preporuka 4: Reforme u obrazovnom sistemu, u planovima i programima uključiti specičnosti albanske nacionalne manjine u državnom procesu obrazovanja.
-
Nedostatak preko 50% udžbenika na Albanskom jeziku u osnovnim školama od I do VIII razreda.
Preporuka 5: Obezbeđenje nedostajućih udžbenika, u skladu sa Zakonom o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima, Zakonom o nacionalnim savetima manjina i modelu dostupnim iz Akcionog plana za realizaciju prava nacionalnih manjina.
-
Nedostatak preko 95% udžbenika u srednjim školama-srednjim stručnim i gimnaziji od I do IV godine.
Preporuka 6: Obezbeđenje nedostajućih udžbenika, u skladu sa Zakonom o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima, Zakonom o nacionalnim savetima manjina i modelu dostupnim iz Akcionog plana za realizaciju prava nacionalnih manjina.
-
Školske biblioteke za osnovne i srednje škole sa manjim brojem udžbenika na albanskom jeziku.
Preporuka 7: Biblioteke i kabineti škola da budu opremljeni sa odgovarajućim knjigama, u skladu sa analizom potreba koju bi zajedno sa školama pripremio Nacionalni savet albanske nacionalne manjine, i radnim materjalima za učenike osnovnih i srednjih škola sa nastavom na albanskom jeziku.
-
Neadekvatan prevod udžbenika za osnovne i srednje škole.
Preporuka 8: Pregled prevedenih udžbenika i korekcija grešaka u udžbencima.
-
Odbijanje uverenja učenika koji se školuju na Kosovu i Albaniji za korišćenje dečijeg dodatka od strane Centra za socijalni rad.
Preporuka 9: Da se nađe pravni način da učenici i studenti steknu to pravo.
-
Neredovno organizovanje ispita za dobijanje licence za prosvetne radnike.
Preporuka 10: Na osnovu broja prijavljenih nastavnika, koji nije manji od pet, organizovati u odgovarajućem roku, koji nije manji od 12 meseci, polaganje ispita za dobijanje licence koja je neophodna za nastavak prosvetnog rada. Ukoliko prilike dozvoljavaju, ispite organizovati na teritoriji Školske uprave Leskovac.
Bravo za Vladu Srbije ako se sve ovo usvoji! Neznam šta onda Srbi da traže više ovde! U sopstvenoj državi Srbi su manjina i ništa se ne pitaju!